Наверх

Флаг Шри-Ланки

Шрі-Ланка LKR ₨

Шрі-Ланка – ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ ПРО КРАЇНУ

Повернутися до цін на тури

Карта Шри-Ланки

Карта Шри-Ланки (большая)

Демократична Соціалістична Республіка Шрі-Ланка́ (синг. ශ්‍රී ලංකා Śrī Laṃkā IAST; там. இலங்கை Ilaṅkai, до 1972 року «Цейло́н”) — острівна країна в Південній Азії і острів, в північній частині Індійського океану, за 31 км від південно-східного узбережжя Індії.
Колишня частина британської Ост-Індії.
“Шрі-Ланка” означає «Благословенна (свята) Земля».
Площа 65 610 км².
Офіційна столиця з 1982 року – Шрі-Джаяварденепура-Котте (південне передмістя Коломбо). Зазвичай назва міста вживається у скороченій формі — Котте.
Шрі-Ланка є найстарішою демократією в Азії, ліберальною демократичною республікою та унітарною державою, яка керується напівпрезидентською системою із поєднанням президентської і парламентської системи.

Міста

Colombo (Коломбо)
Negombo (Негомбо)
Candy (Канді)
Hiccaduwa (Хіккадува)
Unawatuna (Унаватуна)
Galle (Галле)
Nuwara Eliya (Нувара Елія, также Нурелія)
Ella (Элла)
Badulla (Бадулла)
Dambulla (Дамбулла)
Sigiriya (Сігірія)
Anuradhapura (Анурадхапура)
Mihintale (Міхінтале)
Polonnaruwa (Полоннарува)
Trincomale (Трінкомале, також Трінко)
Jaffna (Джаффна)

Транспорт

У Шрі Ланці поширений автомобільний транспорт. Недороге автобусне сполучення з’єднує більшість міст і селищ країни.
У нинішній час більшість доріг (особливо в туристичних частинах острова) масово реконструйовані за участі гуманітарної та технічної допомоги ООН та недержавних організацій, і їх стан у цілому, дуже хороший.
Крім автомобільного транспорту зберігається і кілька гілок залізниці, побудованих ще в часи Британської Імперії. Центральний залізничний вузол – Коломбо і його станція Коломбо Форт. Так, вздовж узбережжя на південь, через Галле до Матари іде Beach line, в гори до Бадулли через Нувара Елію і Кенді – гірська гілка. Через острів по діагоналі на схід до Тринкомалі і на північ до Вавуніі – відповідно східна і північна гілки. Поїзди діляться на класи (1, 2 і 3), внаслідок невеликого розміру острова, основні типи вагонів – сидячі, але є кілька повільних нічних поїздів зі спальними місцями.

Мова

Основне населення країни (етнічна більшість, 70-75%) – сингали, а також ланкійські таміли (16%), араби, малайці, бюргери, (нащадки змішаних шлюбів ланкійців з вихідцями з Європи), ведди (найдавніша, корінна етнічна група острову) та інші. Сингальська і тамільська мови – державні. Англійська мова досить поширена, щоб на ній можна було порозумітися.

Торгівля

Шрі-Ланка знаменита своїми родовищами дорогоцінних каменів і їх обробкою, в першу чергу знаменитих сапфірів і рубінів. Центром ювелирної промисловості та обдробки є Ратнапура. На жаль, навколо торгівлі дорогоцінними каменями зосереджена значна кількість шахраїв, тому купівля дорогоцінних каменів пов’язана з ризиком і вимагає обов’язкової участі незалежних експертів або державних оціночних лабораторій. Застереження Emptor.

Ціни

Грошова одиниця – Шрі-Ланкійська рупія.
Одна шрі-ланкійська рупія = 100 центів.
В обігу знаходяться банкноти номіналом 10, 20, 50, 100, 500, 1000,2000 та 5000 рупій, а також монети номіналом 1, 2, 5, 10, 25, 50 центів і 1, 2, 5, 10 рупій.
1 Рупія Шрі-Ланки = 0,13 Української гривні.
Курс рупії до американського долару трохи більше ста рупій за долар. Щоб отримати ціну в доларах, можна відбрати два нуля. Зверніть увагу, що на більшість товарів у фабричній упаковці, таких як бутильована питна вода, та ін., явно вказана ціна продажу. Традиційним народним промислом ланкийців є обслуговування західних туристів, тому обов’язково дивиться на вказану ціну, де вона є. Це повинна бути остаточна ціна товару з усіма податками, та сума, яку ви платите продавцю.

Визначні пам’ятки

Історичні визначні пам’ятки скупчені в центральній частині країни, у так званому «Культурному трикутнику» або «Стародавніх містах», до складу якого входять міста Дамбулла, Сигірія, Полоннарува, Аннурадхапура та Міхінтале. Другим центром визначних пам’яток є Кенді та Hillside, в першу чергу Нувара Елія («Нурелія», як вимовляють місцеві жителі). «Культурний трикутник» — це місцевість з стародавньою, двохтисячолітньою історією сингалезських королівств та імперії. Кенді і Hillside – нової історії, у складі Британської Імперії.

На території Шрі-Ланка знаходиться кілька всесвітньо значущих буддійських реліквий.

Храм Maha Bodhi Tree в Аннурадхапуре – «потомок» священного Баньяна з індійського Будх-Гайи, під яким знайшов просвітлення Гаутама Будда. В середні віки буддисти отримали гілку баньяна з Індії. З цієї гілки виросло дерево. Коли баньян в Будх-Гайе умер від старості, гілку з цього дерева , зі Шрі-Ланки відправили назад, і з цієї гілки знову відродився священний Баньян в Будх-Гайе, на тому самому місці. Таким чином Баньян в храмі Maha Bodhi Tree документально стародавніше дерево світу (і біологічно це той самий Баньян, тільки зростаючий тепер у двох місцях одночасно). Храм «Зуба Будди» в Кенді. Офіційно містить у собі зуб Будди, принесенний його учнем з місцями кремації тіла Гаутамы Будди, єдине, яке залишилось, матеріальне свідчення існування Гаутамы Будди. Історія існування самого зуба сумнівна, як і сумнівне знаходження цього зуба в храмі (він, як такий, никому не показується). Так це чи інакше – цей храм, сам по собі, є місцем поклоніння.

Природні визначні пам’ятки, це багаточисленні заповідники, що зберігають багатий тваринний і природний світ острова. Такі, як національний парк Яла (на півдні), національний парк Вілпатту (на північному заході), безліч інших, більш дрібних, але не менш цікавих парків, особливо для любителів птахів. Крім того, Шрі-Ланка, – єдина країна, де до цього часу збереглася значна кількість диких індійських слонів, що вільно живуть на природі.

Їжа

Приклад ресторанних цін у Негомбо, (середні ціни):
Сніданок типу «континентальний» – 200 рупій
Суп з куркою – 120-150 рупій
Салат із порізаного помідори з лцибулею – 100 рупій
Омлет з помідорами або сиром – 100-120 рупій
Смажений рис з куркою – 150-180 рупій
Rice and Carry (курка або риба) – 100-120 рупій
Сендвичі з сиром (4 шт) – 120 рупій
Морозиво – 60 рупій
Молочний шейк (з морозивом) – 100-120 рупій
Лайм і сода – 60 -80 рупій
Чайник чаю (на 3-4 чашки) – 80 рупій
Пиво Lion (світле) – 100 рупій
0,5 літра води – 25 рупій.

Вибір вуличної їжі досить обмежений. Так само обмежений вибір їжі у вуличних готелях, зазвичай рис з каррі, та всіляке печиво типу самоси (пірамідка з тонкого тіста, з гострою горіхово-картопляною начинкою, роти (печені трикутники з тісту з начинкою), смажені кульки з рибного, або овочевого фаршу.
Вся їжа, традиційно для азіатської кухні, дуже гостра.
Особливістю Шрі-Ланки є те, що їдять там переважно руками.
Тож, подорожуючи поза туристичними маршрутами, необхідно або вчитися їсти руками, або мати з собою столовий прибор, тому що у вуличних нетуристичних закладах виделки може просто не бути.
Традиційно для Шрі-Ланки та Південної Індії такі заклади «для місцевих» називають Hotel. Всупереч традиційному розумінню цього слова, воно означає місце, де тільки їдять, тобто «столову», а не місце де ночують.
На відміну від Південної Індії, де п’ють чай з молоком і цукром “по-південноіндійски” у Шрі-Ланка розповсюджений “чорний чай».

У країні присутні кілька популярних мереж фастфудів: KFC, McDonald’s і Pizza Hut. Крім того, є власні мережі, такі, як, наприклад, Nayomi’s. Супермаркети з продуктами – Cargill’s Food City або Hill’s дають хороший вибір доброякісних продуктів за фіксованою ціною.

Життя

За межами центру Коломбо «нічне життя» відсутнє. В основному, будь-яка активність на вулицях (торгівля, робота установ) зупиняється із заходом солнця, о 19 годині вечора.
Оскільки країна буддиська, то кожне повнолуння є святом і загальнонаціональним вихідним днем (Poya – пойя). Не працюють банки, магазини та державні установи. Дати пойя вказуються у національних календарях.
Обов’язково враховуйте цей момент при плануванні подорожі.

Зв’язок

В країні розгалужений і не дорогий інтернет. Ціна години на момент опису огляду від 40 до 180 рупій. Також багато універсальних переговорних пунктів (зазвичай VoIP). Добре працює пошта (спадщина Британского правління). Вартість відправки листівки в Україну – 20 рупій. Посилки дорогі, так як відправляються виключно авіапоштою.

В наявності не меньше 5 загальнонаціональних операторів мобільного зв’язку: Mobitel (дочірнє відділення державних телекомунікацій Шрі-Ланки), Dialog GSM, Tigo, CellTel і Hutch (перечислені в порядку зменшення ваги), однак покриття нерівномірне, а у «прикордонній» зоні зв’язок часто відсутній. Найбільш зручний – Діалог GSM.