ЙОРДАНІЯ | JD |
ЙОРДАНІя – ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ ПРО КРАЇНУ
Карта Иордании
Йорданія (араб. الأردن, Аль-Урдун), офіційна назва — Йорданське Хашімітське Королівство (араб. المملكة الأردنية الهاشمية) — арабська держава на Близькому Сході.
Столиця
Амман – столиця Йорданії. Населення 1 млн чол. У давнину називався Раббат-Аммон, в елліністично-римську епоху – Філадельфія. У 7-9 ст. входив до складу арабського Халіфату. З 1516 до кінця 1-ої світової війни – у складі Османської імперії.
Географічне положення
Йорданія на півночі межує із Сирією, на сході – з Іраком, на заході – з Ізраїлем, на півдні – із Саудівською Аравією. Частина південного кордону омивається водами Акабської затоки Червоного моря. Більшість території країни займають кам’янисті і піщані пустелі, обрамлені невисокими горами і плоскогір’ями, де рідко зустрічаються невеликі оази. Лише невелика ділянка території на північному заході країни та вузька смуга вздовж Мертвого моря придатні для землеробства.
Основну територію (90%) Йорданії займають пустельні плато, на заході країни є пагорби та гори. Річка Йордан відокремлює Йорданію та Ізраїль. Найвищою точкою країни є Джабал Рам (1734 м), низькою – Мертве море (-486 м).
Великі міста – столиця країни Амман на північному заході, Ірбід та Ез-Зарка – на півночі.
Час
Протягом більшої частини року різниці у часі немає. З квітня до жовтня країна переходить на літній час – у цей період, через розбіжність дат переходу, відставання нетривалий час може становити 1 годину.
Клімат
Йорданія — одна із щасливих країн зі сприятливим середземноморським кліматом, завдяки якому держава залишається привабливою для туристів цілий рік. З листопада до квітня можуть випадати опади. Найпрохолоднішим місяцем є січень, найспекотнішим – серпень. Середні температури січня від +8 З вночі до +17-25 вдень, липня від +24 С до +35 С. У своїй природній чарівності з йорданською весною може зрівнятися лише тутешня осінь з її особливими квітами та плодами у зрілій аурі м’якого золотистого тепла , що приходить на зміну літній спекотності. Клімат в Йорданії сухий і теплий в основну пору року через те, що основну частину країни займають пустелі. Середня річна кількість опадів від 25-50 до 200 мм. На північному заході країни за рахунок близькості до Середземного моря середня річна кількість опадів становить від 300 до 800 мм. Основна кількість опадів припадає на холодний період (з листопада по березень). Найкращий час для візиту до Йорданії – весна чи осінь, коли можна уникнути як літньої спеки, так і холодних зимових вітрів. Хоча взимку на більшій території країни досить холодно, узбережжя Червоного моря та Акаба подарують м’яке тепло. Якщо Ви плануєте подорож через весь Близький Схід, спробуйте почати з Туреччини навесні або з Єгипту восени.
Державний устрій
Йорданія – конституційна монархія, що закріплено у Конституції, прийнятої 8 січня 1952 року. Виняткова влада зосереджена в руках короля та його ради міністрів. Король підписує всі закони, його право вето може бути подолано двома третинами голосів обох палат Національної Асамблеї. Він призначає всіх суддів своїми указами, затверджує зміни до Конституції, оголошує війну та командує збройними силами. Рада міністрів, яку очолює Прем’єр-міністр, призначається королем, який може зняти з посади окремих міністрів на запит Прем’єр-міністра. Конституція передбачає три види судів: цивільні, релігійні та спеціальні. Адміністративно, Йорданія розділена на 12 мухафаз, губернаторів яких призначає король. Вони є єдиними керівниками всіх відділів правління та проектів розвитку на довірених ним територіях.
Королівські збройні сили також перебувають під контролем короля.
Національні особливості
Йорданія – найстабільніша та найбезпечніша країна Близького Сходу. Злочинність відсутня, на вулицях міст часто зустрічаються поліцейські патрулі, але через великий вплив родоплемінних традицій йорданці й самі підтримують лад у своєму населеному пункті, тому складнощів у цьому питанні зазвичай не виникає. Міжконфесійних конфліктів також немає.
Населення
Населення Йорданії становить 5,9 млн. 95% населення – араби. Йорданські араби становлять 55% населення, 40% – вихідці з Палестини, які переселилися в Трансйорданію та отримали громадянство після арабо-ізраїльських воєн у 1948 та 1967 роках. Інші національності: адиги («черкеси»), чеченці, вірмени та курди. Проживає також багато йорданців європейського походження.
Частина населення зареєстрована як палестинські біженці. З 2003 року після Іракської війни в Йорданії оселилося багато біженців з Іраку. За оціночними даними, в Йорданії їх від 700 тисяч до 1,7 млн осіб, в основному, в Аммані.
Кількість ліванських переселенців після Ізраїльсько-Ліванського конфлікту 2006 року не оцінювалася. За даними Міністерства праці кількість іноземних робітників дорівнює приблизно 300 000, більшу частину з них становлять єгиптяни (227 000), решта — здебільшого з Бангладешу, Китаю, Шрі-Ланки та Індії. Після війни в Іраку на території Йорданії оселилися (постійно або тимчасово) багато християн з Іраку (ассірійці та халдейці).
Мова
Офіційна мова — арабська, у бізнесі, уряді та серед освічених людей також широко поширена англійська мова. Арабська та англійська мови є обов’язковими для вивчення у школах. Французьку мову викладають у ряді шкіл, але вона не є обов’язковою для вивчення. Незважаючи на це, в сучасній Йорданії сформувався франкомовний прошарок. Радіо в Йорданії транслює передачі арабською, англійською та французькою мовами.
Релігія
Більшість населення сповідує іслам. Християни становлять 6% постійного населення Йорданії та займають 20% місць у Парламенті. В основному, йорданські християни належать до Православної церкви (Єрусалимський патріархат), решта – до Римо-католицької церкви, Греко-католицької церкви та різних протестантських громад. До християн в Йорданії відносяться люди різних національностей (наприклад, католицька меса проводиться арабською, англійською, французькою, італійською, іспанською, тагальською, сингальською мовами та іракських діалектах арабської мови), але основну масу складають араби-християни. Частина йорданців належать до релігійних меншин – друзі та прихильники віри бахаї.
Чайові
В Йорданії чайові ніде не обов’язкові, але завжди зустрінуться з великою подякою. У готелях та ресторанах Ви можете просто додати до рахунку приблизно 10% від загальної вартості обіду, проте, більш прийнято давати невеликі чайові безпосередньо офіціанту.
Чайові даються готельному персоналу (0,5-1 динар), екскурсоводу (1-2 динари з особи), шоферу (до 1,5 динар з особи), погоничам та добровільним гідам (2 динари) тощо. становлять велику (часто – основну) частину заробітку йорданців, тому не дати чайових означає позбавити людини основного джерела доходу.
Свята
Офіційний вихідний – п’ятниця, магазини, власниками яких є християни, можуть бути закриті й у неділю. Порівняно із сусіднім Єгиптом досить рано закінчується робочий день. Відзначаються як національні, так і релігійні (мусульманські і християнські) свята.
1 січня – християнський Новий Рік.
15 січня – День Дерева.
30 січня – День народження короля Абдулли ІІ.
22 березня – День Ліги арабських країн.
25 березня – День Незалежності.
1 травня – День праці.
25 травня – День незалежності.
9 червня – день сходження на трон короля Абдулли ІІ.
14 червня – День Армії.
14 листопада – День народження короля Хусейна.
25 грудня – католицьке Різдво.
Також існує низка мусульманських свят, що відзначаються за місячним календарем, який коротший за григоріанський. Щорічний фестиваль культури та мистецтва проводиться у Джераші у липні.
Віза
Для в’їзду в країну громадянам України потрібна віза, яку можна отримати в посольстві країни або в аеропортах Йорданії.
Вартість візи 15 $.
Візи держави Ізраїль та інших держав не є перешкодою для отримання йорданської візи.
При виїзді з Йорданії кожен турист зобов’язаний сплатити податок на виїзд – 8$. Якщо він не включений в авіаквиток.
Митний контроль
Ввезення іноземної та національної валюти не обмежене (декларація обов’язкова). Вивезення ввезеної валюти не обмежене, національної – не більше 300 динар. Безмитно ввозиться до 200 шт. цигарок або 25 цигарок, або 200 гр. тютюну; до 1 пляшки вина чи міцних спиртних напоїв; розумна кількість парфумерних виробів для особистого користування, а також сувеніри та подарунки на суму не вище $150.
З Ізраїлю до Йорданії можна проїхати через три КПП – “Міст Шейх Хусейн”, “Міст Алленбі” (“Міст короля Хусейна”) та “Арава”. З Сирії можна в’їхати через КПП “Рамса” та “Насіб”. З Саудівської Аравії найбільш зручно в’їжджати через КПП на південь від Акаби.
Заборонено ввезення зброї, наркотиків. При ввезенні та вивезенні предметів антикваріату слід мати квитанцію, видану продавцем. При ввезенні предметів розкоші слід заповнити спеціальну декларацію та сплатити мито за ввезення.
Валюта
Йорданський динар (JOD), рівний 100 піастрам та 1000 філсам. У обігу банкноти номіналом 1, 5, 10, 20, 50 динарів і монети 0,5, 1, 5, 10, 25 і 100 динар. Філси вже практично вийшли з вживання, але монети в 5, 10, 25, 100, 250 і 500 філс все ще мають обмежене ходіння.
Банки та обмін валюти
Банки працюють з 08.30 до 12.30 та з 15.30 до 17.30 з суботи по четвер (каси зазвичай закриваються о 12.30). Під час Рамадану більшість банків працює лише з 08.30 до 10.00, хоча деякі великі банки відкриті і після обіду.
Розрахунок за товари та послуги зазвичай відбувається у динарах, іноземна валюта практично ніде не приймається до оплати. Гроші можна обміняти в аеропорту, готелях, банках та спеціалізованих обмінних пунктах. Кредитні картки та дорожні чеки приймаються лише у великих туристичних центрах, у готелях, касах з продажу квитків та великих магазинах (найпоширеніші American Express і Visa – приймаються практично скрізь, Dinners Club поширений менш широко, переведення в готівку карток MasterCard також часто утруднено, тому їх краще не використовувати). У внутрішніх районах країни розплатитись кредитними картками практично неможливо. British Bank of the Middle East приймає єврочеки. Комісія на переведення в готівку дорожніх чеків зазвичай становить 5 динар незалежно від суми.
Прокат автомобиля
Орендувати автомобіль можна за наявності прав водія міжнародного зразка та кредитної картки (тільки для короткострокового перебування в країні). Машину з постійними йорданськими номерами іноземцю дозволено водити тільки за наявності місцевих прав, які можна отримати при пред’явленні міжнародних прав або національних прав, та проходження перевірки на зір та екзамен з водіння, тому часто орендувати машини в офісах місцевих прокатних контор (а саме вони видають машини з місцевими номерами) незручно. Оренда через турбюро обійдеться дещо дешевше, ніж безпосередньо у прокатній конторі.
Транспорт
Найкраще пересуватися країною на автотранспорті – дороги знаходяться в чудовому стані, а відстані невеликі.
Рух правобічний. Максимально допустима швидкість руху на дорогах – 100 км/год (на “хайвеях” – 110 км/год), у містах – 60 км/год.
У країні велика кількість мотелів та заправних станцій. Написи на дорожніх знаках зроблені арабською та англійською мовами та легко читаються. Існують спеціальні туристичні дорожні знаки (коричневого кольору), що показують напрямок та схему проїзду до найбільш популярних пам’яток.
Телефонний зв’язок
Телефон довідкової служби в Аммані 121, у решті Йорданії: 131, і для міжнародних дзвінків: 0132. Більшість місцевих операторів розмовляє англійською. За цими номерами можна отримати інформацію про абонентів мережі, поставити запитання на тему телефонного зв’язку, коди міст, організації.
Магазини
Єдиного графіка роботи торгових точок тут немає – кожен господар визначає тимчасові рамки на власний розсуд (зазвичай без обіду). Лише супермаркети зазвичай відкриті з 9.00 до 13.00 та з 15.00 до 20.30 із суботи по четвер (вихідний день – п’ятниця).
Електрика
Напруга в електромережі 220 В. 50 Гц. Розетки стандартні, із двома штирками.