ЙОРДАНІЯ | JD |
МЕРТВе море
Йорданія / Мертве море
Мертве море (івр. ים המלח Ям ha-мэлах — «Море солі»; араб. البَحْر المَيّت ’Аль-Бахр Аль-Маййіт — «Мертве море»; також Асфальтове море, Содомське море) – безсточне солоне озеро між Ізраілем та Йорданією. Рівень води в Мертвому морі на 423 м (2010) нижче за рівень моря і падає зі швидкістю приблизно 1 м на рік. Узбережжя озера є найнижчою ділянкою суші Землі. Мертве море це одна з найсолоніших водойм на Землі, солоність досягає 33,7 %.
Ложем двох котловин, північної та південної, з яких складається море, є двокілометровий шар солі, що залишився після пересихання понад мільйон років тому найдавнішого моря Лашон. Найменший, південний басейн з’єднаний з північним через перешийок, він дрібніший, середня глибина 6,5 метрів, глибина північного до 185 метрів. Найбільша ширина моря – близько 15 кілометрів. Загальний об’єм рідини – близько 110 кубічних кілометрів. Площа поверхні 1015 квадратних кілометрів. Вік моря у тому вигляді, яким воно відоме тепер, становить понад 15 тисяч років. Мертве море знаходиться за 50 км від міжнародного аеропорту м. Аммана – столиці Хашимітського Королівства Йорданія. Всім відомі корисні властивості, якими володіє його масляниста вода, його повітря та його сонце.
Відстань від Мертвого моря до Аммана – 65 км., до Мадаби – 58 км., до гори Небо – 65 км., до Джераша – 113 км., до Петри – 280 км., до Ваді Рам – 335 км., до Акаби – 385 км.
Клімат тут безумовно пустельний. Майже цілий рік сонячні дні, за статистикою 330 днів на рік. Опадів випадає близько 50 мм на рік. Атмосферний тиск, обумовлений низьким розташуванням місцевості щодо рівня моря, високий, близько 800 мм рт стовпа і дуже стабільний. Середня температура повітря влітку близько +40, взимку близько +20. Температура води в морі від +40 градусів влітку до +17 взимку.
Мінеральна вода Мертвого моря – прозора, важка, в’язка і масляниста. Внаслідок прийому морських ванн, завдяки різним ефектам дифузії відбувається насичення міжклітинної рідини та плазми крові мінеральними речовинами, покращується електролітний баланс в організмі. Завдяки цьому організм розслабляється, розгладжується шкіра, стимулюється кровообіг і пом’якшуються метаболічні розлади. Купання в мінеральній воді приносить справжнє задоволення. Виштовхуюча сила в ній настільки велика, що тут навіть людина, яка не вміє плавати, не тоне.
Вздовж узбережжя Мертвого моря безліч виходів сірчистих термомінеральних джерел. Прийняття гарячих сірчаних ванн зміцнює кровоносну систему і покращує баланс окисно-відновних реакцій в організмі людини, сприяє додатковій насиченості тканин киснем.
Повітря Мертвого моря. Основне надходження повітряних мас у регіон Мертвого моря відбувається з боку Індійського океану вздовж паралельних гірських хребтів через безлюдні простори розпечених пісків Аравійської та Іудейської пустель, тому вони несуть повітря дуже сухе, вільне від виробничих забруднень та природних алергенів. Природні випаровування з поверхні моря насичують його іонами мінералів.
Природний підвищений вміст кисню, як результат підвищеного атмосферного тиску, крім того, що володіє підвищеною здатністю проникнення через шкірні і легеневі мембрани в організм за рахунок впливу комплексу інших факторів, робить атмосферу абсолютно унікальною з точки зору сприятливого впливу як на здорового, так і на людину з легеневими порушеннями. Як кажуть лікарі курортологи, тут людина перебуває в умовах цілодобової інгаляції. Високий вміст іонів брому надає заспокійливий вплив на нервову систему.
Сонце на Мертвому морі. Іонізована мінеральна пара, більш щільний і вищий газовий шар атмосфери в регіоні Мертвого моря утворюють природний оптичний фільтр, що вибірково поглинає жорстку компоненту сонячного ультрафіолетового випромінювання. Тому тут існують унікальні можливості для прийняття лікувальних та оздоровчих сонячних ванн. Людина практично застрахована від можливості отримання сонячних опіків. Тут лікар часто рекомендує засмагати просто неба по 6 – 8 годин на день.
Грязі Мертвого моря. Встановлено, що лікувальні грязі Мертвого моря мають найвищий ефект терапевтичного впливу у світі. Аналога їм на Землі немає. В основному, грязі є продуктом життєдіяльності єдиного та унікального представника живого світу, що існує у концентрованому сольовому розчині, археобактерії, що має своє походження від часів зародження життя на планеті. Біологічно активні речовини, що породжуються бактеріями, надають грязі асептичні властивості, забезпечують сприятливий вплив на процеси внутрішньоклітинного обміну, що сприяє омолодженню та продовженню активного життя клітин, природній гармонії їх розвитку.
Грязьові процедури – аплікації, обгортання, надають косметичну та терапевтичну дію, очищають та стимулюють шкіру, розслабляюють тонус м’язів, і стабілізують психіку, позитивно впливають на гемодинаміку та стан судин, полегшують больові прояви.