Наверх

Флаг Мальдив

МАЛЬДІВИ MVR ރ.

МальдІвИ – ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ ПРО КРАЇНУ

Повернутися до цін на тури

Детальна мапа Мальдів знаходиться внизу цієї сторінки

Мальдіви, офіційна назва Республіка Мальдіви – держава, що знаходиться на групі атолів в Індійському океані, що знаходяться на південь від Індії.

Географія

Мальдівська республіка розташована в екваторіальних водах Індійського океану приблизно в 700 км на південний захід від Шрі-Ланки. Ланцюг з 20 атолів, що складаються з 1192 коралових острівців. Населені трохи більше 200. Острівці трохи піднімаються над рівнем океану: найвища точка архіпелагу – на південному атоле Адду – 2,4 м. Загальна площа – близько 300 км.

Столиця

Мале – єдине місто та порт архіпелагу – розташована на однойменному атоле. Це найменша столиця світу (довжина 2,5 км, ширина – 1 км). Головна її визначна пам’ятка – мечеть “Велика П’ятниця”, прикрашена золотим куполом. На її території розташовано Ісламський центр. Ця найбільша мечеть Мальдівських островів одночасно вміщує понад 5000 чоловік. Поруч знаходиться стара мечеть “Великої П’ятниці” з унікальним мінаретом, могилами національних героїв та членів правлячих сімей.Серед інших пам’яток столиці заслуговують на увагу Президентський Палац, Національний Музей, розташований у Парку Султана, та поховання легендарних мальдівських святих.
Також цікаво відвідати барвисті місцеві ринки – фруктовий, овочевий та ремісничий – місця, куди привозять товари мешканці багатьох мальдівських островів.

Клімат

Тропічний теплий, рівний через близькість екватора – температура протягом року коливається між +28 і +30°С.

З кінця травня-на початку червня та у листопаді-грудні – сезон мусоних дождів.

Найкращі погодні умови з листопада до кінця квітня (північно-східний мусон): море спокійне, погода сонячна та суха. З травня по жовтень погода менш передбачувана. Південно-західний мусон може приносити короткочасні дощі, високу вологість та неспокійне море. Однак у цей період найменш спекотно. Шторми і хвилі найімовірніші у червні. Середній денний максимум – 30,4 °С. Середній нічний мінімум – 25,4 °С.

Температура води – 24-27 ° С цілий рік. Температура води у місцях занурень (дайвінг) протягом року +27 – +30°С. Значна частина занурень проходять за умов сильних течій біля вертикальних стін рифів, що йдуть на глибини 30-50 м і більше. Іноді проводяться занурення в каналах атола, також в умовах сильних течій. Сильні течії є характерною рисою вод Мальдівських островів. Течії можуть бути спрямовані горизонтально, вздовж рифових стін і вертикально – вгору або вниз. Видимість у мальдівських водах залежить від сезону і місця занурень. Навіть у період зимового мусону – сезону максимальної видимості, при зануреннях у каналах атола видимість може змінюватися від 30 до 5 м. Значну роль цьому випадку грає напрямок течії.

Історія

Архіпелаг був заселений понад два тисячоліття тому вихідцями з сучасних Шрі-Ланки та Індії. У V-VII століттях на островах з’явилися араби та перси. 

До XII століття мальдівці сповідували буддизм, але в 1153 на Мальдівах висадився один з арабських проповідників ісламу. Він діяв дуже активно, і незабаром все населення стало сповідувати мусульманство. Сам проповідник проголосив себе султаном на ім’я Мухаммад уль-Абдала, і став засновником династії, яка тривалий час правила на Мальдівах.

У 1558 Мале захопили португальці і побудували там форт. Проте вже 1573 року мальдівці знищили та вигнали португальців. Потім на архіпелазі спробували закріпитися голландці, але також безуспішно.

1887 року свій протекторат над Мальдівами встановила Британія.
У квітні 1964 мальдівці збунтувалися проти британського правління, зруйнували аеропорт та обложили резиденцію британського адміністратора.

26 липня 1965 року Британія надала Мальдівам незалежність.

А 11 листопада 1968 року за результатами проведеного референдуму Мальдіви проголосили республікою.

З 1978 Мальдівами 30 років правив президент Момун Абдул Гаюм (6 п’ятирічних термінів поспіль). Після заворушень у столиці Мальдів у серпні 2004 року Гайюм пообіцяв провести демократичні реформи та розширити політичні свободи. 2005 року були дозволені політичні партії. Також було обіцяно провести у 2008 році перші президентські вибори за участю кількох кандидатів. У жовтні 2008 року першим президентом Республіки Мальдіви, обраним всенародним голосуванням, став Мохамед Нашід.

Атоли

В адміністративному відношенні Республіка Мальдіви розділена на 19 острівних груп-атолів: Аліфу, Баа, Вааву, Гаафу Аліфу, Гаафу Дхаалу Гнавіяні, Дхаалу, Каафу, Лааму, Лхавіяні Міму, Ну-ну, Раа, Сіну, Тхаа Фаа-фу, Хаа-фу, Хаа Дхаалу, Шавіяні та один дистрикт – Мале.

Населення

Чисельність населення – 386 тис. (оцінка на липень 2008 року). 339 тис. – за переписом 2014 р. Переважна більшість населення — нащадки вихідців із Південної Азії та Близького Сходу. У столиці проживає деяка кількість індійців, пакистанців, арабів і синегалів.

Мова

Державна мова Мальдів – дівехи – належить до індо-іранської мовної гілки індоєвропейської мовної сім’ї та користується унікальною писемністю тана. Багато іноземних слів прийшли з арабської, англійської мов та хінді. Вважається, що назва «Мальдівські острови» утворилася зі слова «махал» (палац) з арабської та «діва» (острів) мови хінді. У Мале та на курортах широко використовується англійська мова. Поза туристичною зоною пояснюватися англійською важко.

Релігія

Мальдіви – країна мусульманська, що створює певні проблеми для шанувальників міцних напоїв. Привозити із собою спиртне сюди заборонено. Випити можна лише у спеціально відведених для цього місцях – у барах та ресторанах готелів, де служать приїжджі зі Шрі-Ланки та Індії (громадянам Мальдів торгувати спиртним заборонено).

За віросповіданням жителі Мальдів належать сунітам, найбільшій і традиційній ісламській течії. Молитви проводяться п’ять разів на день (на світанку, перед полуднем, опівдні, на заході сонця і після настання темряви) у всіх мечетях, які обов’язково є на кожному населеному острові. Найбільша мечеть – Ісламський центр у Малі, відкритий у 1984 році, – вважається однією з найкрасивіших в Азії.

Транспорт

Мальдіви – єдина країна у світі, де практично немає автомобілів, та й навіщо вони потрібні, якщо один із найбільших островів, де знаходиться столиця, трохи більше одного квадратного кілометра. Найпопулярніший транспорт – швидкохідні катери та глісери, які забезпечують зв’язок між усіма островами архіпелагу.

Зважаючи на особливості географії архіпелагу, більшість перевезень здійснюється гідролітаками, вертольотами і катерами. Громадського транспорту як такого немає.

Гідроавіація обслуговує не всі атоли. У країні діють 2 авіа перевізники – “Maldivian Air Taxi” та “Hummingbird Island Airways”. Ціни досить високі, дещо дешевше замовити літак через адміністрацію готелю чи турфірму. Крім того, компанії пропонують оглядові польоти та одноденні екскурсії з пікніками на безлюдних островах за 250 доларів США (орієнтовно). З собою можна безкоштовно взяти до 20 кг багажу плюс 5 кг ручної поклажі.

Прокат катера або човна коштує 100-400 доларів США на день, плюс паливо, або близько 20-250Rf в залежності від типу судна за одну подорож. Відстань між островами відносно невелика, тому поїздки нетривалі. У середньому на сусідні острови на “доні” можна потрапити за 20 доларів США, а на найвіддаленіші – за 70 доларів США. З приватними перевізниками можна торгуватись. Жодного розкладу не існує, судна відпливають у міру заповнення пасажирами.

Автомобільні таксі (і дороги!) існують лише у столиці Мале, на атолах Ган та Адду. Будь-яка поїздка, незалежно від відстані, оплачується з розрахунку 15Rf плюс 5Rf за багаж вдень та 20Rf після 24.00. У разі зупинки машини навіть на хвилину поїздка вважається закінченою і має бути сплачена. Якщо треба їхати далі, то це вважається вже новою поїздкою. Існує кілька таксомоторних компаній (працюють цілодобово), всі машини обладнані кондиціонером. Таксі можна зупинити на вулиці або викликати телефоном (у цьому випадку поїздка обійдеться в 10Rf).

Готелі

На Мальдівах немає “зіркової” класифікації готелів.
Міністерством туризму республіки Мальдівські острови запропонована наступна готельна класифікація: Deluxe, Superior, Standard, що приблизно відповідає європейській класифікації 5, 4 і 3-зіркового готелю. На Мальдівах запроваджено особливу класифікацію через специфічність місцевих готелів: готелі розташовані на маленьких островах, з обмеженою інфраструктурою через розміри острова; пропонується проживання в бунгало чи котеджах не вище 2-х поверхів.
При виборі готелю рекомендується уважно ознайомитись із конкретним переліком послуг, що надається тим чи іншим готелем.

На Мальдівських курортах немає анімаційних програм (за винятком готелів італійських ланцюжків, але, на жаль, найчастіше ці готелі працюють в основному на італійський ринок) і далеко не у всіх готелях пропонується вечірня програма.

У багатьох готелях за умови пред’явлення готельної картки послуги надаються в кредит. Ліміт кредиту зазвичай складає 700 доларів США, після вичерпання якого необхідно сплатити заборгованість, після чого кредит знову поновлюється.

Напруга в мережі – 220-240 В, 50 Гц., Розетки стандартні європейські, але через те, що електрика виробляється генераторами готелів, часті стрибки напруги.

Кухня

Місцева кухня побудована на традиціях індійської та, частково, арабської кулінарних традицій. Широко використовуються рис, морепродукти, різноманітні прянощі та гострі приправи. Копчена, сушена та відварена риба використовуються в більшості традиційних страв. Основа кухні – відварений тунець з рисом, приправлений різними соусами (насамперед – кокосовим каррі) та перцем, а також “хікімас” – сушена та копчена риба. Також смачні: “баджія» – пиріг з рибою, кокосом та цибулею, рибний пиріг “кулі боркіба”, традиційний рибний суп і рис “гарудія”, котлетки з тунця з кокосом “гулу”, запечена риба з пастою чилі “фіхуну мас”, рулетики з смаженої риби “Кимиа”, рибний паштет “Ріхаукуру”, смажена риба з перцем і часником “телулі травні” та ін.

М’ясо, в основному – курка, вживаються лише у свята або у складі особливих страв. В основному ж використовується рис у всіх варіаціях – варений у кокосовому молоці, з різними овочами, перцем, все тією ж рибою або морськими членистоногими, а також з бананами, папаєю, манго, гарбузом, солодкою картоплею або плодами хлібного дерева.

Головний десерт – кокосовий горіх у всіх видах, а також солодкі страви з рису та фруктів. Широко вживається кокосове молоко, різні пудинги, овочеві та фруктові салати та випічка. Головний напій – чай, що вживається з великою кількістю молока та цукру. Чорний чай не поширений , але є повсюдно, місцеві жителі просто не звикли його пити. Все більшої популярності набуває кава, в основному по-арабськи, але, як і всі імпортні продукти, вона тут досить дорога. У спеку дуже смакують соки, місцеве солодке молоко “кіру сарбат”, солодкий пальмовий сік “раз”, напій “суджі” та слабоалкогольний напій “гаа” з пальмового молока, що перебродило.

Валюта

Мальдівська рупія (руфія). Одна рупія дорівнює 100 лаарі. В обігу знаходяться банкноти номіналом 500, 100, 50, 20, 10, 5 і 2 рупії. А також монети в 50, 25, 10, 5, 2 та 1 лаарі. Повсюдно приймаються до оплати долари США (часто приймаються і євро), а також основні кредитні картки, тому не обов’язково обмінювати валюту одразу після приїзду. Дорожні чеки в столиці і більшості готелів переводяться в готівку також без проблем.

Обміняти валюту можна за чітким офіційним курсом у будь-якому з банків, пунктах обміну або в аеропорту (зворотний обмін можна зробити в цих точках).
На віддалених туристичних островах курс обміну валюти зазвичай менш вигідний, та й до того ж приймають найчастіше лише руфії.
Для розрахунків будуть потрібні, в основному, дрібні купюри, оскільки здачу з великих просто ніхто не дасть.
Банки працюють зазвичай з 09.00 до 13.00 із суботи по четвер.
Вихідний, як у всіх ісламських країнах, п’ятниця.

Ввезення та вивезення місцевої валюти заборонено.

Орієнтовні ціни

Безалкогольні напої – 1,5 долара, пиво – 2-3 долари за банку, європейські сигарети – 3-5 доларів, італійське чи французьке вино – від 14 доларів за пляшку, алкогольні коктейлі – від 6 доларів, віскі – 70-100 доларів за пляшку.
Сендвічі – від 5 доларів, вечерю чи обід (тільки їжа, без напоїв) – від 15 доларів.

Віндсерфінг – 13 доларів на годину, парашут – 50 доларів коло (15-20 хвилин), водні лижі – 3 долари хвилина, нічна риболовля – 18 доларів, акваланг – від 33 доларів за одне занурення, прокат маски, трубки, ласт – 3 долари на день, масаж – 30 доларів на годину.

Чайові

Чайові, зазвичай, становлять 10% від суми рахунки. Прийнято залишати невелику суму особисто обслуговуючому працівнику (US$10 на тиждень працівнику готелю або 5% – офіціанту). Деякі курорти додають оплату послуг у рахунок (зазвичай 10%), у цьому випадку в чайових немає потреби.
У разі оренди човна чи катера слід обговорювати суму заздалегідь.

Сувеніри

Мальдіви, на відміну від Еміратів чи Туреччини, не є великим «шопінг-центром». Найбільш традиційні сувеніри та покупки – листівки, плакати, шорти, майки з місцевою символікою, щелепи акули, вироби народного промислу, легкий літній одяг, кокосове масло, мушлі, тощо. У невеликих магазинах у столиці та на курортах можна купити дрібниці – фотоплівку, просту електроніку, індійські спеції, фрукти, легкий одяг, тощо.
Сувеніри на Мальдівах досить дорогі.

Свята та вихідні дні

Відповідно до мусульманського місячного календаря, релігійні свята випадають на різні дати.

1 січня – Новий рік. початок січня – Ейд аль-Фітр (кінець поста Рамадан або “Рорда Мас”).
Березень – Ейд аль-Кебір (Свято жертвоприношень).
Початок квітня – Ісламський Новий рік.
4-5 червня – Національне свято Мальдівської республіки.
15 червня – Мулуд (Міляд ан Набі, День народження Пророка).
6-7 липня – Національне свято, присвячене вигнанню португальських окупантів у 1573 р.
26-27 липня – День незалежності, свято прийняття декларації про незалежність Мальдів у 1965 р.
11-12 листопада – День Республіки.
1 вересня – День Хураві.
28 жовтня – День мучеників.
3 листопада – День Перемоги.
9 листопада – День жертв.
11-12 листопада – День ухвалення третьої конституції Мальдівської Республіки.
25-26 грудня – Різдво.

П’ятниця на Мальдівах – вихідний день.

Особливості

Спиртні напої.
Мальдіви – країна мусульманська, тод привозити із собою спиртне сюди заборонено (навіть якщо Ви купили його в аеропорту після прибуття). Випити можна лише у спеціально відведених для цього місцях – у барах та ресторанах готелів, де служать приїжджі зі Шрі-Ланки та Індії (громадянам Мальдів торгувати спиртним заборонено). Але алкоголь там дорогий і на винос не продається.

Підводне полювання та несанкціонована рибалка заборонені, категорично заборонено піднімати з дна моря корали (хоч живі, хоч мертві), раковини та інших морських мешканців. За порушення справляються великі штрафи. У країні один із найбільших ринків у регіоні з продажу мушлів, коралів та різних екзотичних морських тварин, тому завжди можна придбати ці сувеніри, не порушуючи місцевих законів. У готелях вільно організуються всі види морської риболовлі, але самостійний видобуток риби карається.
Корали збирати і тим більше вивозити з країни – кримінальний злочин.
Краще купити футболку з написом “No news, no shoes – Maldives”. Гасло відповідає дійсності. Взуття там – непотрібна надмірність, а новин взагалі немає. Ані газет, ані телебачення. Хіба що дві радіостанції, що ведуть мовлення дивіхи.

Незважаючи на те, що Мальдіви, як ісламська держава, порівняно ліберальні, гості країни повинні ретельно дотримуватись законів.
Не намагайтеся вступити в контакт із місцевими жінками!
Жодних наркотиків!
Для прогулянки по Мале одягатися рекомендується відповідно до мусульманських уявлень про моральність: довгі штани або спідниця, сорочка або блузка. При цьому для відвідування більшості ресторанів суворий вечірній одяг не потрібний.

При відвідуванні мечетей одяг повинен закривати ноги та руки.
Взуття слід зняти та обмити ноги у ритуальних басейнах.
Фотографувати заборонено.
Охоронці мечеті зазвичай наполягають на супроводі туриста, розраховуючи взяти плату, але насправді мечеть можна оглянути самостійно.

Купання оголеним заборонено на усіх островах архіпелагу, крім острова Курамати. Порушення законів країни може загрожувати ув’язненням.

Щоб потрапити на “не туристичний острів”, потрібен спеціальний дозвіл від Міністерства адміністрації атолів, у якому зазначено назву острова або групи островів (актуально для подорожуючих самостійно), для отримання якого необхідно мати паспорт, вказати мету, час відвідування, назву острова чи атолу та надати підтвердження про наявність місця проживання. Для групового відвідування такі дозволи видаються через турфірму. Висадка на якийсь острів туристів, які проживають в іншому місці, дозволяється лише за згодою адміністрації острова (готелю).
Перебувати на такому острові дозволено лише до 6 години вечора.

Рекомендується пити БУТИЛЬОВАНУ воду та прохолодні напої. Місцева вода хоч і очищається досить ретельно (часто це опріснена морська вода), але через високу температуру швидко стає непридатною.

Торгуватися можна на ринках і в приватних магазинах, але розмір знижки зазвичай невеликий.

Настійно рекомендується користуватися захисними кремами, а в перші дні відпочинку завжди носити головні убори та засмагати обмежену кількість часу – тут легко обгоріти навіть за хмарної погоди. Крім того, навіть плавати рекомендується у футболці – сонячна радіація легко проникає у поверхневий шар води.

Під час дайвінгу та звичайного купання слід уважно стежити за навколишнім оточенням – коралові масиви мають досить гострі краї, а багато з морських мешканців отруйні. Особливу небезпеку становлять морські їжаки та деякі морські хижаки. Кровососущих комах небагато, але у вечірній час все ж таки варто користуватися репелентами.

Увечері та вночі повітря практично нерухоме, тому відчувається задуха. Зміна часу доби типова для екваторіальних областей – ранок і вечір тривають практично хвилин 15, не більше, і відразу настає яскравий день із спекотним сонцем.

Екологічні питання на островах мають першорядне значення.
Часто туристам видають спеціальні мішки для сміття, і своє сміття у цих мішках необхідно вивезти з островів.
Тому настійно рекомендується ретельно стежити за виконанням екологічних процедур та дотримуватися вказівок адміністрації готелю, інакше можливі великі штрафи і навіть депортація.

Школи підводного плаванн зазвичай мають все необхідне обладнання. Усі заняття, пов’язані з підводним плаванням, контролюються висококваліфікованими інструкторами (є й російськомовні). Устаткування для підводного плавання, курс навчання PADI, одиночне та групове підводне плавання, прокат моторного човна або вертольота оплачуються окремо. Доставка до місця занурення зазвичай здійснюється яхтами або дайв-ботами, з пересадкою на дрібносидючі човни “доні” для проходу між рифами, тому часто це займає досить тривалий час. Занурення поза зоною рифів повинні проводитися тільки у супроводі місцевих інструкторів, оскільки характер океанських течій поза шельфовою зоною досить непередбачуваний. Нічні занурення на Мальдівах організуються досить рідко через сильні течії і непередбачуваність морських жителів. Купатися у відкритому морі також не рекомендується.

Використовується метрична система, але часто відстані вказуються у морських милях (1,61 км), а довжина – у ярдах (0,92 м).

Дорожній рух практично не регулюється, розмітки та дорожніх покажчиків чи немає, чи вони давно знищені, світлофори також відсутні. Швидкість руху невелика, але водії ніколи не поступаються дорогою пішоходам, тому на нечисленних мальдівських дорогах слід поводитися вкрай обачно.

Мапа Мальдів

Карта Мальдивских островов

Повернутися до цін на тури